У жовтні в рамках «Програми ЄС Міцні регіони – Спеціальна програма підтримки України» було відібрано шість пілотних проєктів у сільській місцевості Донецької та Луганської областей. Протягом наступних восьми місяців ці проєкти допоможуть шести відібраним громадам надавати своїм мешканцям кращі соціальні послуги. За допомогою тренінгів у соціальній сфері та надання необхідного обладнання, проєкти зміцнюють здатність соціальних працівників залучати та інтегрувати літніх людей у віддалених районах, а також надавати їм необхідні послуги. Деякі проєкти охоплюють мобільні послуги, як от послуги перукаря, чи створення мультимедійних кімнат, де мешканці можуть зустрічатися, проходити навчання та користуватися деякими цифровими послугами.

Доступ до елементарних соціальних послуг залишається головною перешкодою для тих, хто живе у віддалених і постраждалих від конфлікту районах. Багато молодих і мобільних мешканців виїхали, залишивши після себе населення, що здебільшого складається з літніх людей та людей з обмеженими можливостями.

«Внаслідок процесу децентралізації до Селидівської громади приєдналися нові села, мешканці яких на 90% це літні люди. Села мають проблеми з наданням послуг, насамперед соціальних. Саме тому ми, як громада, зараз працюємо над розширенням спектру послуг. Ми показуємо громадянам, що вони вже не самі, а ми одна громада», – говорить Алла Марина, директор Селидівського територіального центру надання соціальних послуг (Донецька область).

Улітку 2021 року 20 партнерських громад Програми у Донецькій та Луганській областях надали нам на розгляд свої проєктні пропозиції. Вони охоплювали різноманітні потреби кожної з громад від тренінгів до закупівель необхідного обладнання. В цих пропозиціях визначалося, як саме проєкти поліпшують надання соціальних послуг для літніх людей та вразливих груп населення. Після цього GIZ було відібрано шість ідей пілотних проєктів для здійснення у наступних населених пунктах: Селидове, Новогродівка, Шахове (Донецька область), Старобільськ, Білокуракине, Біловодськ (Луганська область). Протягом наступних восьми місяців в рамках Програми ми підтримаємо громади у розробці та реалізації цих проєктів.

 

Один з пілотних проєктів у Селидівській громаді

Місто Селидове Донецької області було побудоване навколо вугільних шахт. Але багато з цих шахт були або ліквідовані, або будуть ось-ось закриті. Монопрофільний характер громади, яка має лише вугледобувні підприємства, означає, що альтернативи для працевлаштування немає. Це призводить до міграції людей працездатного віку до інших населених пунктів і областей. Ті, хто залишаються – це люди старших вікових груп, серед них багато самотніх літніх людей і людей з обмеженими можливостями, які часто соціально ізольовані а їхні соціальні зв’язки обмежені. Багато людей зазнають лиха або відчувають труднощі.

Щоб допомогти мешканцям, що лишилися, впоратися з реальністю та задовольнити їхні потреби, насамперед щодо соціальних послуг, проєкт відкриє три мультимедійні кімнати у віддалених районах громади. Метою цих кімнат є інтеграція та соціалізація людей похилого віку. У цих кімнатах вони зможуть збиратися разом для спілкування, дивитися різні навчальні фільми, користатися комп’ютерами для оплати рахунків та доступу до цифрових державних послуг. Приміщення буде використовуватися також для проведення 18 тренінгів та семінарів для мешканців та соціальних працівників, орієнтованих на психосоціальну підтримку для вразливих груп населення та соціальних працівників у віддалених районах. Громада вже обрала теми для тренінгів.

Пілотний проєкт також включає надання мобільних послуг, як от послуги перукаря та кравця, а також послуг з обслуговування будинку. Такі послуги будуть надаватися за запитами, один раз на тиждень або на два тижні, залежно від потреб. Запит на послугу можна залишити по телефону або повідомити соціальному працівнику, який приходить додому.

Крім того, модернізується центр громади, де розташований відділ соціального обслуговування. Ця модернізація охоплює аналіз та вдосконалення послуг та внутрішніх комунікацій між віддаленими районами та центром громади. В рамках пілотного проєкту закуповується обладнання для надання мобільних послуг та меблі для ІТ обладнання. Це допомагає забезпечити кращі цифрові комунікації між соціальними працівниками у віддалених районах та головними департаментами або відділами надання соціальних послуг у громаді.

«Селидівська громада має дуже мотивовану команду проєкту, орієнтовану на створення просторів для проведення навчання людей похилого віку та просто зустрічей. Ця команда віддана саме літнім людям та людям з обмеженими можливостями. Вона пропонує різноманітні послуги – від комп’ютерної грамотності до охорони здоров’я, включно з доглядом вдома. Команда проєкту є дуже творчою та має на меті розвивати проєкт і надалі, після етапу пілотування за підтримки GIZ. Ми з нетерпінням чекаємо успішної реалізації і будемо дуже раді стати свідками розвитку нових ідей та результатів», – говорить Андреас Кот, співробітник німецької компанії Internationaler Bund, який консультує Програму з питань розвитку соціальних послуг.

Ці шість пілотних проєктів є частиною великої програми, яка працює з 80 громадами в 10 південних та східних областях України.
Метою цієї програми є комфортне та ефективне отримання мешканцями місцевих адміністративних, медичних та соціальних послуг. Протягом наступних тижнів ми розкажемо вам про роботу та результати інших п’яти пілотних проєктів.