Люди похилого віку, особливо ті, що мешкають у віддалених від міст районах, часто опиняються вдома самі без рідних або друзів. Соціальні працівники відвідують їх за окремим графіком. А якщо така людина потребує негайної соціальної допомоги й дуже засмучена або взагалі нездатна подзвонити, щоб покликати допомогу?

“Особливо гостро це питання постає стосовно одиноких або одиноко проживаючих. І трапляються випадки, коли ліжкохвора людина або впала або заблукала у власній домівці. Таке у нас неодноразово було. І довгий час вона знаходиться у цьому скрутному становищі, й нікого поряд немає”, розповідає Ірина Гусарова, директорка Бердянського територіального центру соціальних послуг.

Щоб розв’язати цю проблему, Ірині спала на думку ідея розробити застосунок із Червоною кнопкою. Одинокі та серйозно хворі люди похилого віку, які отримують послуги паліативного догляду вдома, можуть користуватися цим застосунком, щоб швидко покликати на поміч. Ідея проста: пацієнтам встановлюють застосунок на смартфон, коли допомога потрібна, вони можуть просто відкрити застосунок і натиснути червону кнопку. Соціальний працівник отримує сигнал і негайно направляється за відповідною адресою. Це допомагає засмученій людині, яка потрапила в біду, і в такому стані не може знайти швидко потрібний телефонний номер, щоб подзвонити соціальному працівнику. Пані Гусарова пояснює, що цей застосунок надає впевненості людині, що допомога прийде швидко.

“Я відчуваю, що не сама зі своєю хворобою. Про мене дбають, і якщо щось трапиться, мені допоможуть», коментує Валентина Неклюдова, одна з підопічних соціальної служби і користувачів застосунку.

Через проблеми зі здоров’ям, каже пані Ірина, паліативних пацієнтів дуже складно навчити користуватися смартфоном. Втім, пацієнти отримують чіткі інструкції щодо того, як скористатися застосунком у надзвичайній ситуації. «Ми встановлюємо застосунок і пояснюємо, як натискати кнопку і що робити. Усі етапи роз’яснює соціальний працівник».

Через те, що не усі підопічні мають або можуть користуватися смартфоном, Бердянський центр соціальних послуг та Бердянська міська рада просять місцевих мешканців передати, за наявністю, старі смартфони, якими вони вже не користуються. Сам застосунок є відкритим для встановлення і пані Ірина закликає інших своїх колег в регіоні скористатися наявним кодом і адаптувати розробку відповідно до наявних вимог.

Розробка застосунка стала можливою за підтримки Німецької Федеральної Компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). Його було розроблено в серпні 2021 року, а вперше використано у жовтні 2021 року. Розробка цього додатку є частиною більш масштабного проєкту, що направлено на підтримку міста Бердянськ у вдосконаленні сфери соціальних та медичних послуг. Проєкт фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку (BMZ) і виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).