У жовтні 2021 року наші партнери ДСНС України у Донецькій області отримали новітній тренувальний комплекс. Це обладнання створене для навчання місцевих пожежників (газодимозахісників) швидше реагувати на надзвичайні ситуації та рятувати людей з небезпеки. Він був доставлений в департамент головного аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Донецькій області в місті Маріуполь. Втім, через його мобільність, цей комплекс може використовуватися для навчання вогнеборців з усієї Донецької області та навіть з інших регіонів України.

 

Газодимозахисна служба та робота, яку виконують газодимозахисники, відіграє важливу роль в українській системі захисту в надзвичайних ситуаціях. Рятівники з газодимозахисних бригад часто мають виконувати свою роботу в умовах обмеженої видимості або навіть дихання. Розвідування, пошук та рятування людей чи цінних речей із будівель у вогні вимагають високого рівня витривалості та тренованості.

Тренувальний комплекс побудований таким чином, щоб створювати реальну «робочу атмосферу» для пожежників, кидати їм виклики для відточення їхніх навичок для виконання реальних операцій, рятування більшої кількості життів та забезпечення безпеки в регіоні.

Комплекс оснащено термодимокамерою-лабіринтом, яка, за допомоги димогенератора створює задимлене середовище з обмеженою видимістю – як раз в таких умовах наші рятівники зазвичай виконують свою роботу. Стробоскопи, гучномовці та обігрівачі додають стресу і створюють найбільш реалістичні сценарії. Рятівник має подолати усі стресові фактори, залишатися сконцентрованим, щоб успішно виконати свою місію. Спека всередині камери може сягати до 300 градусів Цельсію, з гучномовців лунають відволікаючі звуки, як, наприклад, плач дитини або стогін вмираючої відьми, все це покликане відволікати вогнеборця на його шляху.

Задля розвинення витривалості рятувальників, комплекс містить спеціальні тренажери: бігова доріжка, нескінченна драбина та інше. Таке тренування, особливо у важкому захисному обладнанні, вимагає реальної сили та витримки. Упродовж усього циклу тренування спеціальні датчики виконують моніторинг стану здоров’я рятувальника (пульс, тиск та ін.).

Термодимокамеру розміщено у 40-футовому контейнері. Комплекс також має контейнер меншого об’єму, в якому розташований тренувальний комплекс та пульт керування. Додатково було надане також спеціальні вантажні авто марки Mercedes та Ford та сідловий тягач з автопричепом для пересування комплексу.

Щоб почати роботу з комплексом представники аварійно-рятувального загону з Маріуполя відвідали тренінг на території виробника у Німеччині в жовтні цього року. Пізніше низка тренінгів відбулася на базі Мобільного рятувального центру в Київській області, щоб серед рятувальників ДСНС було якомога більше таких, що вміють працювати з комплексом. Більш того, через його мобільність, надалі тренувальний комплекс може використовуватися будь-де в Україні.