Ініціатива, спрямована на підвищення поінформованості щодо ґендерно-обумовленого та домашнього насильства, та поліпшення якості програм заходів з корекції для осіб, що скоїли домашнє насильство.

Внаслідок конфлікту, що почався сім років тому, населення Донецької та Луганської областей що на Сході України, пережило багато болючих ситуацій. Психічне здоров’я та психосоціальні проблеми населення погіршились внаслідок життя в постійному стресі.

У маленьких містах та селах двох областей люди страждають від стресу, посттравматичного стресового розладу, ґендерно-обумовленого та домашнього насильства. Ситуація погіршується пандемією COVID-19, що має наслідком карантинні обмеження. Це призвело до великої кількості випадків ґендерно-обумовленого та домашнього насильства, що швидко зростає, по всій Україні та в Донецькій і Луганській областях також.

За даними Національної гарячої лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації, що нею керує ГО Ла Страда, кількість випадків домашнього насильства в Україні подвоїлася з минулого року. Враховуючи адміністративні зміни, викликані реформою децентралізації, надавачі соціальних послуг не здатні адекватно реагувати на ту кількість випадків, що постійно зростає.

Тоді як основна проблема полягає в тому, що домашнє насильство “не є проблемою” для громад та влади. У деяких громадах регіону відповідальні органи стверджують, що такої проблеми не існує взагалі, в той час, як в реальності є безліч випадків, про які просто не повідомляють (через сором, страх стигматизації, недовіру до каральної системи, тощо).

До того ж, проблема домашнього насильства все більше обговорюється в суспільстві, багато чого зроблено й надалі робиться в плані роботи з жертвами, тоді як порушникам не приділяється майже жодної уваги.

Особа, що скоїла насильство, може мати психологічні та соціальні проблеми, які теж необхідно вирішувати.

Крім того, однобічний підхід до вирішення питання виявляється неефективним. Вирішення складної проблеми домашнього насильства вимагає комплексного підходу.

Міністерством соціальної політики України затверджено Типову програму для кривдників, але її рідко застосовують громади до осіб, які вчинили насильство. Причин безліч. Серед них відсутність фінансування, недостатній досвід та брак кваліфікованих психологів. Крім того, як зазначено вище, обізнаність щодо проблеми як такої є низькою, а ґендерні стереотипи досі переважають.

З метою поліпшення ситуації ми вирішили започаткувати цю ініціативу та допомогти збільшити потенціал психологів, яким доводиться працювати з особами, що скоїли насильство, у громадах Донецької та Луганської областей.

Проєкт реалізовуватиме місцевий БФ “Посмішка дитини” та він триватиме з жовтня 2020 року до лютого 2021 року.

Протягом цього періоду проєкт планує здійснити наступне:

1) Модернізувати існуючи матеріали, орієнтовані на Програму поведінкової корекції для порушників;

2) Тренувати психологів, які працюють з кривдниками та проводити кваліфікаційні заходи для НГО, які воліють зробити внесок у цю ініціативу;

3) Пропагувати використання та імплементацію програми корекційних заходів правоохоронними органами та всіма іншими зацікавленими особами, які відповідають за профілактику ґендерно-обумовленого насильства відповідно до чинного законодавства щодо домашнього насильства.

Ця ініціатива розширить ряд можливостей впливу на правопорушників.

Сподіваємось, що підхід зі зміни світогляду осіб, що скоїли насильство, та розвитку їхніх здібностей до ненасильницького спілкування, замість застосування більш заборонних методів, виявиться ефективним та зробить свій внесок у скорочення ґендерно-обумовленого та домашнього насильства в регіоні.