Спеціальна програма підтримки Східної України завершила проєкт «Стратегічний розвиток закладів охорони здоров’я в умовах реформування системи охорони здоров’я». Цей масштабний проєкт посилив здатність керівництва закладів охорони здоров’я надавати економічно вигідні, орієнтовані на потреби та удосконалені послуги населенню Донецької та Луганської областей.

Поточні процеси реформ та робота в регіоні, що постраждав від конфлікту, створюють великі виклики для керівництва закладів охорони здоров’я у організації ефективної роботи лікарень регіону усіх рівнів та забезпечення високої якості медичних послуг для населення.

Нові процеси реформи, в результаті яких заклади охорони здоров’я стали більш автономними, а також зміни принципів фінансового менеджменту призвели до виникнення механізмів конкуренції. В цих нових умовах керівництво відповідних закладів повинно мати новий спектр навичок для організації фінансових процесів та прийняття правильних управлінських рішень, щоби мати змогу пропонувати найкращі послуги для своїх пацієнтів.

Проєкт «Стратегічний розвиток закладів охорони здоров’я в умовах реформування системи охорони здоров’я» покликаний допомогти управлінськім командам закладів охорони здоров’я забезпечити відповідність новим вимогам, пов’язаним з процесами реформи, роблячи роботу закладів, якими вони керують, економічно вигіднішою та конкурентоспроможною, а самі заклади здатними запропонувати найкращий спектр медичних послуг своїм пацієнтам. Щоб досягти успіху, кожному закладу охорони здоров’я потрібна життєздатна стратегія.

Отже, чому стратегія є настільки важливою і як вона може допомогти?

Від новостворених механізмі конкуренції в системі охорони здоров’я мають вигоду ті заклади охорони здоров’я, які залучають та лікують найбільше пацієнтів. Завдяки хорошій стратегії вони можуть визначати конкретні види послуг, які вони надають найкраще (як от, лабораторна діагностика тощо); надавати лікування конкретним групам/типам пацієнтів (наприклад, дітям або онкохворим пацієнтам); або пропонувати послуги конкретним територіальним групам, до прикладу, населенню певної територіальної громади або пацієнтам у сільській місцевості. Такі спеціалізовані послуги приваблюють пацієнтів, дозволяють покращити сервіс та водночас відзначаються системою охорони здоров’я.

Проєкт стартував у листопаді 2020 року і тривав до червня 2021 року.

За цей період п’ятеро місцевих експертів з нашої партнерської організації Агенція змін «Перспектива» підтримали заклади охорони здоров’я у зміцненні навичок стратегічного планування.

На першому етапі експерти випрацювали методологію розробки стратегії та оперативного планування.

На наступному етапі вони провели 20 семінарів для учасників з обраних партнерських громад. Виходячи з конкретної мети проєкту, до основної аудиторії належало керівництво та фінансовий персонал закладів охорони здоров’я. До участі було запрошено від п’яти до семи представників від кожного закладу. На семінари також були запрошені представники міських рад для забезпечення належної комунікації та зв’язків між усіма системами та процесами.

 

До участі у проєкті були запрошені заклади охорони здоров’я первинної та вторинної ланки з наступних партнерських територіальних громад:

 • Добропільська
 • Миколаївська
 • Селидівська
 • Лиманська
 • Новогродівська
 • Мангушська
 • Шахівська
 • Покровська
 • Старобільська
 • Біловодська
 • Чмирівська
 • Новоайдарська
 • Марківська

В результаті учасниками буде розроблено 12 стратегій на 2021 — 2023 роки зі стратегічно орієнтованими бюджетами на 2021 рік.

Наприкінці червня 2021 року відбувся заключний онлайн захід проєкту, який ознаменував завершення наполегливої роботи всіх учасників протягом останніх 7 місяців. Учасники обмінялися думками та ідеями, назвали виклики, з якими вони стикнулися у своїй роботі, та підсумували основні результати. Насамкінець команда наших експертів презентувала посібник зі стратегічного розвитку для комунальних закладів охорони здоров’я – надавачів спеціалізованих медичних послуг [pdf, 1.38 MB], який допоможе лікарням у майбутньому (цей посібник зараз доступний українською мовою, незабаром буде перекладений англійською).